Yaşamın Kaynağı: SU

Yaşamın Kaynağı: SU

Su, yaşamın devamlılığı için en önemli kaynak ve metabolizmanın en fazla ihtiyaç duyduğu madde. İnsan vücudunun % 60-70’ini oluşturan su, hayatın temel taşı.Su, besinlerin sindirimi, emilim ve hücrelere taşınması, besin ögelerinin böbreklerden süzülerek atılması ve vücut ısısının denetimi için en önemli besin ögesidir. Vücudun su oranını korumak ve tüm sistemlerinin uygun şekilde çalışmasını sağlamak için yeterli miktarda su tüketmek çok önemlidir.

Peki ne kadar su içmeliyiz ?

  • Alınan kalori başına 1 ml ya da kilogram başına 35 ml su tüketilmelidir.
  • DSÖ sıvı kaybını önlemek için kadınların günde 10 bardakerkeklerin ise 14 bardak su tüketmesini önermektedir.

Kahve, çay, asitli içeceklerle alınan sıvının suyun yerini almıyor; aksine diüretik özellikleriyle vücuttaki suyun kaybına neden oluyor. Bu nedenle çay, kahve içmeden önce 1 bardak su içilmelidir.

Uygun miktarda su içip içmediğinin idrar rengine bakılarak anlaşılabilir. İdrar rengi koyu sarı ise su tüketimi yetersiz, açık sarı veya berrak ise su tüketimi yeterlidir.

Yetersiz su tüketimi yorgunluk, halsizlik, tansiyon düşüklüğü, ciltte kuruluk gibi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Vücutta su depolanamadığı için günlük su tüketimine çok özen gösterilmelidir.

🙂

     Su içmek için susamayı beklememek gerekir. ‘Susamıyorum bu nedenle aklıma gelmiyor.’ ya da ‘ Canım istemiyor.’ diyenleri duyar gibiyim 
• Su içmek telefon alarmı, bilgisayar ekranındaki hatırlatıcı ya da küçük notlar yoluyla hatırlatabilir.
• Çalışma masasında ya da evdeyken sürekli görülebilecek bir yerde renkli ve şık bir sürahi, bardak veya şişe bulundurulabilir.
• Suyun içine elma, salatalık, tarçın, nane, zencefil, çilek gibi meyveler eklenerek lezzeti artırılabilir.

Su, iştahı doğal olarak bastırır ve vücudun depolanmış yağları metabolize etmesine yardımcı  olur. Bu nedenle kilo kaybını sağlamak için en pratik formül sudur ♥ 

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dyt. İpek YILDIZ

Bahçelievler Mah. Atatürk Blv. Ali Baba Apt. No:16/1 Talas/KAYSERİ

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*