Ara öğün gibi ara öğün : Kuru yemişler

Ara öğün gibi ara öğün : Kuru yemişler

Kuru yemiş, çeşitli bitkilerin meyve veya tohumlarının kurutularak ve işlenerek yenilir hale getirilmiş halleridir. Kuru yemiş dendiğinde akla gelen ürünler ise; ceviz, çam fıstığı, badem, fındık, ceviz, yer fıstığı, kabak çekirdeği ve kaju olmaktadır.

Yüksek yağ içeriğine sahip (ağırlığının %45-%75), büyük oranda doymamış yağ asitlerinden oluşuyor.
Aynı zamanda protein, posa, vitaminler (E,B6,folikasit,niasin), mineraller (Mg,K,Cu), fitosteroller (stismosterol, kompesterol, sitosterol) ve polifenollerden (kateşin, resveratrol) zengindir.                                                                                                                                                                              

Doymamış yağ asidi kombinasyonu ve yüksek protein içeriği bulunan kuruyemişler dinlenme enerji harcamasını ve diyet aracılığıyla uyarılan termogenezi artırırlar.

Kuru yemişler; proteinler, diyet posası, doymamış yağlar bakımından zengindirler. Kuru yemişlerin, çözünür posa içeriklerinden dolayı; tokluk hissini arttırıcı, kan şekerinin düzenleyici, kolesterol seviyesini düşürücü etkisi vardır. İçerdiği doymamış yağlar nedeniyle, vücut yağ birikimini azaltıcı etkisi vardır. İçerdiği yüksek miktarlarda vitaminler ve mineraller nedeniyle antioksidan ve bağışıklık sistemini güçlendirici görevleri yanında, büyüme ve gelişme üzerine olan olumlu etkileri de vardır.

Yapılan araştırmalar sonucunda, kuru yemiş tüketimine beslenmemizde yer verilmesi durumunda, daha düşük vücut ağırlığı arasında ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca kuru yemişlerin, özellikle cevizin tüketimiyle, Tip 2 diyabet riskinin azaldığı görülmüştür. Bu nedenle uzun dönem, düzenli olarak kuru yemiş tüketiminin obezite ve tip 2 diyabetin önlenmesinde görev alan bir diyet bileşeni olduğu kabul edilebilmektedir. Fakat kalori değerleri göz önünde bulundurularak tüketilmelidir.

İnsan çalışmalarındaki sonuçlarda da diyetteki yüksek çoklu doymamış yağ asitleri /doymuş yağ asitleri oranının, dinlenme enerji harcama kapasitesini ve diyet kaynaklı termogenezi artırdığı gösterilmiştir.

  • Sonuç olarak, kuru yemişler; antioksidan, kalp koruyucu antidiyabetik, hipokolesterolemik ve antiinflamatuar özellik ile pek çok sağlığa yararlı özelliğe sahiptir.
  • Yüksek enerji yoğunluğu, protein ve posa içeriği nedeniyle tokluğu artırmaları ve polifenoller gibi biyoaktif komponentleri içermeleri ile vücut kilo kontrolü avantajı sağlar.
  • Yağdan zengin olmalarına rağmen, çoğunluğu çoklu doymamış yağ asitlerinden zengin olup, az emilen, termogenez ile enerji harcamasını tetikleyen özelliğe sahiptir.
Bahçelievler Mah. Atatürk Blv. Ali Baba Apt. No:16/1 Talas/KAYSERİ

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*