Yasak Meyve : Muz

Yasak Meyve : Muz

Muz C, B6 vitaminleri ve lif açısından zengin bir kaynaktır. Yeşil muzlar daha yavaş sindirilmeye yatkın olan ve dolayısıyla kan şekerini yükseltmesine neden olmayan, dayanıklı nişasta açısından mükemmel bir kaynaktır. Sarı, benekli muzların ise glisemik indeksi daha yüksektir ancak antioksidan bakımından daha zengindir.

  • İyi bir potasyum kaynağıdır. Ortalama bir muz 300-400 mg potasyum içerir. Potasyum içeriği ile tansiyonu düşürme, kalbi ritim bozukluğundan koruma, kas güçsüzlüğünü azaltma gibi etkileri olmaktadır.

    Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), yüksek tansiyon ve felç riskini düşürmeye yardımcı olabilecek potasyum açısından yüksek, sodyum açısından düşük besinler tüketmeyi tavsiye etmektedir.

  • C vitamini ve manganez içerir. Manganez kemik oluşumuna katkı sağlar.
  • Triptofan adı verilen aminoasit içerir. Triptofan mutluluk hormonu olan seratonin yapımında etkindir. Seratonin yüksekliği, bireyde depresyon ve uyku bozukluğunun düzelmesine ya da riskinin azalmasını sağlar. Aynı zamanda iştahı baskıladığı da gösterilmiştir.
  • Lif içeriği yüksektir. Çözünmez lif içeriği sayesinde, ishal durumunda sıkça başvurulmaktadır.

YILDIZLI ÖNERİ: 1 su bardağı süt ve 1/2 muzu blenderden geçirip 1 çay kaşığı tarçın ekleyip ara öğünlerinizde afiyetle tüketebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dyt. İpek YILDIZ

Bahçelievler Mah. Atatürk Blv. Ali Baba Apt. No:16/1 Talas/KAYSERİ

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*