Çok sık acıkanlara yıldızlı öneriler

Çok sık acıkanlara yıldızlı öneriler

Sonbaharın gelmesiyle diyet mevsimi de geldi. Yaz aylarında kontrolü kaybetmiş olabiliriz. Bu da beraberinde daha zor doyma problemini ortaya çıkarabiliyor. Lif ve su içeriği yüksek besinler daha uzun süre tokluk sağlayacağı için bu dönemde en büyük yardımcımız.

  • Beyaz undan yapılmış besinleri hayatımızdan çıkarıp, lif içeriği daha yüksek olan tam buğday unundan yapılmış besinleri tercih etmeliyiz. Bu bizim kan şekeri dengemizin daha kolay sağlanmasına yardımcı olduğu gibi, daha geç acıkmamıza da yardımcı olacak.
  • Belki en klasiği ama azar azar sık sık yemeliyiz ve hiçbir öğün atlamamalıyız.
  • Sabah kalkınca, her öğün öncesi ve sonrası 1 bardak su içilmeliyiz.
  • Yüksek enerjili besinleri göz önünde bulundurmamalıyız. Açlık hissi oluştuğunda salatalık, elma, acur, kelek gibi atıştırmalık hissi veren besinler tercih etmeliyiz.
  • Çiğ Sebze ve Salatalar : Yemek öncesi salata yemek, %23 oranında doygunluk hissi veriyor. Salatalarımızı büyük tabaklarla, ana yemekleri küçük tabaklarla yemek iştah kontrolünde önemli rol oynuyor.
  • Kuru Baklagiller : 4 kaşık pişmiş kuru fasulye, nohut, barbunya yaklaşık 6-8 gr lif, 8 gr protein ve 120 kalori içeriyor. Yüksek lif ve protein içeriğiyle uzun süre tokluk hissi veriyor.
  • Yağlı Tohumlar : Fındık, fıstık, ceviz, badem gibi atıştırmalık besinler açlığı bastırmada en büyük yardımcımız. Sağlıklı seçimlerle -kuru meyve ve yağlı tohumlarla- yapacağın bir paket; içeriğindeki lif, protein ve sağlıklı yağlar ile açlık hissimizi bastırmamıza yardımcı oluyor. Burada önemli olan porsiyon kontrolünü sağlamak.
  • Yağlı Balıklar : Ana öğünlerde tüketilen protein her zaman daha uzun süre tok kalmayı sağlar. Protein bakımından zengin besinler yediğimizde vücudumuz tokluk hormonu salgılar. Salatalarınıza ekleyeceğiniz ızgara somonla pratik, hafif ve sağlıklı bir öğün oluşturabilirsiniz. Hacim olarak büyük besinler yerken, alınan enerji anlamında düşük bir öğün tüketmiş oluruz.
Bahçelievler Mah. Atatürk Blv. Ali Baba Apt. No:16/1 Talas/KAYSERİ

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*